Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Galeria Galena, przy wsparciu merytorycznym Fundacji Spectrum Liberi z Chorzowa, wprowadza udogodnienia dla osób w spektrum autyzmu, polegające na wyciszeniu obiektu tj. brak emisji ogłoszeń i komunikatów głosowych i brak emisji muzyki w godzinach 9:00 – 10:00 każdego dnia otwarcia centrum handlowego oraz ograniczenie oświetlenia na pasażu.

Zależy nam, aby Galeria Galena była miejscem przyjaznym dla każdego klienta, a komfortowe i swobodne przebywanie oraz zakupy w naszym centrum handlowym były możliwe również dla osób oraz rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu.

Promując wspomniane działania, 9 października w dwóch blokach czasowych tj. 10:00-13:00 oraz 15:00-17:00 w Galerii Galena odbędzie się event, którego celem będzie zwiększanie świadomości społecznej w zakresie autyzmu i przybliżenie niniejszego zagadnienia oraz sposobów percepcji otoczenia przez osoby w spektrum, co pozwoli lepiej rozumieć zasadność wprowadzania udogodnień.

Podczas eventu na terenie galerii pojawi się sensoryczna instalacja CUBE, czyli multimedialna wyprawa w świat osób z autyzmem. Dzięki czterem specjalnie przygotowanym stanowiskom, CUBE ukazuje zwiedzającym w jaki sposób może odbierać świat osoba z autyzmem. Poprzez wykonanie kilku zadań, osoba odwiedzająca może dowiedzieć się dlaczego osoby z autyzmem inaczej się zachowują, skąd się biorą problemy w komunikacji.

Ponadto będzie prowadzony Punkt konsultacyjny dla rodziców i opiekunów, realizowany przez terapeutów Fundacji Spectrum Liberi. Opiekunowie mogą liczyć na profesjonalne doradztwo i rozwiewanie wątpliwości rodziców, którzy podejrzewają problemy rozwojowe u swoich dzieci. Rodzice będą mogli uzyskać podpowiedzi na pytania od czego zacząć i gdzie uzyskać pomoc terapeutyczną.

Wspomnimy także o aplikacji ASDHELP czyli prostej i przyjaznej platformie wspólnej interaktywnej terapii. Dla terapeutów jest profesjonalnym narzędziem do tworzenia, monitorowania i weryfikowania programów terapii. Dla rodziców wygodnym i funkcjonalnym przewodnikiem w zakresie praktyk i wiedzy terapeutycznej, a dla dzieci nieocenionym źródłem edukacyjnej zabawy i impulsem do pracy. Wykorzystuje intuicyjne i interaktywne modele sztucznej inteligencji Tiny Face Detector, 68 Point Face Landmark Detection Models oraz Face Expression Recognition Model.

W tym dniu zorganizujemy dzieciom i ich rodzicom strefę z zabawkami sensorycznymi, gdzie prowadzone będą drobne konkursy z nagrodami.

Ponad to Multikino Jaworzno, 16 października o godz. 10:30 wyemituje film animowany „Wilk na 100%”,
a seans ten będzie dostosowany do potrzeb osób w spektrum autyzmu. Bilety na seans można zakupić w kasie Multikino, natomiast, osoby biorące udział w konkursach podczas eventu 9 października, będą miały okazję otrzymać bilety na niniejszy seans w formie upominku.

W projekcie bierze udział hipermarket Carrefour, który poza wyłączeniem komunikatów głosowych w tych godzinach, wprowadza również pierwszeństwa obsługi dla klientów ze spektrum autyzmu i zwolnienie tempa przy kasie, mając na uwadze komfort osób z nadwrażliwością sensoryczną oraz najemcy Galerii Galena, m.in. Triumph, H&M, Myjnia i salon auto detailingu Prestige Garage, Mobile Store, Diverse, Home&you, Thomas, Lodomania. Lokale te zostaną specjalnie oznaczone, jako miejsca komfortowe i przyjazne osobom w spektrum autyzmu.